Každé dítě jednou zatouží po vlastním domácím zvířátku, o které by mohlo pečovat a mazlit se s ním – většinou jde o štěně, popřípadě o koťátko nebo králíka. A rodiče tomuto přání nezřídka vyjdou vstříc. Ze začátku to vypadá jako úžasný nápad, rodiče si však neuvědomují, jak silný závazek takové zvíře představuje a jaké jsou následky.

Dítě nová hračka brzy omrzí

Pořídíte svému dítku k narozeninám nebo k Vánocům pejska, ze kterého má vaše ratolest nekonečnou radost a neumí si představit, že by mohl existovat lepší dárek než štěňátko. První den, možná týden. Většinu dětí zvířátko po nějaké době přestane bavit a začne mu být spíš na obtíž. Malé dítě se navíc neumí postarat ani samo o sebe, natož o zvíře, které má své potřeby – obzvláště pokud si pořídíte štěně do bytu. V případě kočky či králíka jakbysmet. Pokud se rozhodnete pořídit dítěti zvíře, musíte si uvědomit, do čeho jdete.

–          Zvíře, které pořizujete, bude především vaše starost
Nepočítejte s tím, že se vaše dítě bude o zvířátko poctivě starat. Pro většinu dětí je zvíře především na mazlení a na hraní, a když už se vaše potomstvo nebaví, ztrácí o zvířátko zájem. Krmení, venčení, pozornost – to všechno budete muset obstarat zvířátku vy. Pokud na podobné věci nemáte čas, neměli byste zvíře do domácnosti vůbec pořizovat.

–          Výdaje, které s chovem zvířete souvisí
Nepočítejte s tím, že je zvíře levná záležitost – pes, kočka, králík i každé jiné zvíře potřebuje stejnou péči jako člověk, každé zvíře bývá nemocné. Výdaje za léčbu, očkování, stravu, krmení, hračky, písek pro kočky, podestýlku – vše bude jen na vaší hlavě.

Rodiče velice často usoudí, že je zvíře v domácnosti chyba, a poté se zvířátka šikovně zbaví ať už odložením do útulku nebo vyhozením na ulici. Proto je dobré pořádně si promyslet, zda je zvíře v domácnosti opravdu vhodné jako dárek.