Slimáci jsou již od pohledu nevzhlední, slizký tvorové, které na zahrádce nikdo nevidí rád. Tito nevítaní hosté dovedou zamořit námi tak milované a opečovávané záhonky i trávníky. Jejich nekonečné proudy se valí přes dozrávající úrodu, takže z ní mnohdy nezbude pro nás zahrádkáře již vůbec nic. Jak tedy spolehlivě a šetrně uchránit úrodu?
1. PREVENCE
Protože se slimákům velmi dobře daří ve vlhkém prostředí, je dobré vyhnout se vlhkým zákoutím na našich zahrádkách, a nenechávat zbytečně vysokou trávu, ve které se plži dobře množí. Je také dobré mít pro rostlinný odpad vhodnou nádobu z plastu, do které se slimákům špatně doplazí.
2. RUČNÍ SBĚR
I přes preventivní opatření se však může stát, že se slimáci na naší zahrádku nastěhují. Pak je dobré pokusit se všechny posbírat, což je opravdu osvědčená a jednoduchá metoda. Doporučujeme vzít si na sběr rukavice, neboť sliz, který slimáci vypouští, se špatně smívá. A co poté s nasbíranými slimáky? Můžeme je odnést hodně daleko či spařit horkou vodou.
3. NA PLŽE PLŽEM
Další, a ekologický způsob likvidace slimáků, je aplikace parazitických hlístic, což jsou mikroskopická půdní háďátka, která čichem vyhledají slimáky, dostanou se do jejich ústrojí, čímž ho zahubí. Do záhonů se aplikují na jaře s vodní zálivkou. Hlístice jsou pro člověka a pro domácí zvířata neškodná.
4. PASTI
Na slimáky také můžeme nastražit různé pasti, například vlhký jutový pytel či vlnitou lepenku, a jako návnadu jim můžeme poskytnout i nějaké zbytky ovoce. Do pasti se slimáci přes noc schovají, a ráno je pak stačí sebrat a zahubit.
5. POZVĚME JE NA PIVO
Vyzkoušet můžeme také pivní past, jejíž výroba je velmi jednoduchá. Postačí nám kousek plastové lahve či kelímek od jogurtu, do kterého nalijeme trochu piva. Pak jen stačí nádobu umístit zároveň s okrajem země, aby se do ní slimáci snadno dostali. Pivo je lákadlo, a tak se jich do pivní pasti mnoho pochytá.
6. GRANULE
Když selžou všechny metody, můžeme jim zkusit nasypat jedovaté granule.