Dětský pokoj pro školní dítě by měl splňovat určitá kritéria. Měl by mít odpočinkovou zónu, pracovní zónu a hrací zónu. Tyto zóny by se neměly příliš překrývat, především proto, aby dítě mělo klid na práci a na druhou stranu mělo možnost si hrát bez připomínání práce. Odpočinková zóna může být spojena klidně s postelí a celkově s místem k odpočinku, a to i k tomu v noci. Jak by měly jednotlivé zóny vypadat a jak toho docílit i v malém pokoji?

pokoj pro dítě

· Odpočinková zóna – asi nejdůležitější, protože odpočinek a spánek je důležitý pro každého z nás. U dětí to platí dvojnásob, měli by mít dostatek prostoru k odpočinku a ke spánku a mít pro tuto potřebu uzpůsobený prostor. K odpočinku i spánku může klidně sloužit postel, není důvod, aby si dítě v posteli nemohlo třeba číst či jinak relaxovat.

· Prostor pro práci – i děti potřebují svůj prostor pro práci, pro plnění školních povinností. Tento prostor může znamenat třeba psací stůl, který bude sloužit především právě pracovním úkolům. Samozřejmě si může u stolu třeba i malovat, je však dobré dbát na správném rozmístění aktivit a uklízení si stolu po ukončení aktivity – aby při učení nezavazely třeba pastelky a nesváděly dítě k malování.
dívka v pokoji

· Herní zóna – u dětí velice důležitý prostor určený pro hru je často opomíjen. Nezapomeňte dětem v pokoji či v jiné části domu najít koutek na hraní, kde budou mít umístěné hračky a hry. Dítě potřebuje prostor ke hře a je dobré, pokud je tento prostor aspoň částečně oddělený od prostoru určeného k práci.

Pokud máte opravdu malý prostor, který vám nedovoluje udělat dítěti v pokoji více zón, pak zvažte pořízení sestavy do dětského pokoje. Dětský pokoj sestava rozdělí do několika sektorů, které budou aspoň trochu oddělené, a tím pádem bude mít více prostoru.