Chtěli bychom bydlet ve vlastním. Koupit si nové auto nebo jet na vysněnou dovolenou. Pokud potřebujeme větší obnos peněz nejradši bychom si dané finance půjčili. Ne každý nám však půjčí prostředky na užívání si exotiky a moře.
Pokud půjdeme do banky rozhodně nepochodíme. V rámci bankovních půjček, a zvláště oblíbené hypotéky chce daný institut znát předem účel. Lze je tedy ideálně využít na stavbu domu, rekonstrukci či přístavbu. Tento typ půjčky je nejčastěji využíván v rámci stavebního spoření, kdy po dvou letech ukládání minima pro získání státního příspěvku máme nárok na získání zvýhodněného úvěru. Finance jsou však uvolňovány postupně a všechny peníze navíc musí být podloženy důkazy o skutečně prováděném úkonu.
Oproti hypotéky je možné využít alternativu nebankovního typu. Jedná se o americkou hypotéku. Tento typ půjčky je bránou k svobodnému využívání finančních prostředků. Nejde však o bankovní službu tudíž nemáme záruku stabilní instituce a mnohdy se musíme zadlužit u pochybných společností.
Americká hypotéka vykazuje spoustu podobných znaků jako hypotéka ze stavebního spoření, jen má oproti ní spoustu výhod.
Americká hypotéka je tedy půjčka nebankovního typu. Stejně jako hypotéka je možno ji splácet po dobu několika desítek let tudíž se můžou splátky rozdělit na menší částky. Oproti standardnímu úvěru není třeba příliš vysoké zajištění. Pokud si půjčujeme do 500 000 Kč stačí mít ve vlastnictví pouze nemovitost. Nad tuto hodnotu potřebujeme znalecký posudek.
Hodnota nemovitosti by měla alespoň o třetinu přesáhnout hodnotu půjčky, jelikož je poskytována pouze do 70 % hodnoty.
Americká hypotéka je výborný prostředek pro snadné získání prostředků, ale může způsobit stejné problémy jako v Americe. Zde byla bez rozmyslu schválena, jelikož není vyžadován náhled do registru dlužníků. Následně se z půjček staly nedobytné pohledávky, které způsobily krach mnoha nebankovních společností.