Asi ve světě nejznámější léčivkou je z Asie pocházející Ženšen pravý (Panax ginseng). Z této rostliny se izoluje droga pod názvy Čínský ženšen, Asijský ženšen nebo Korejský ženšen. Rostlina roste až šest let. V dospělosti je vysoká v průměru asi půlmetru. Pod povrchem země vyrůstá ze dvou kořenů připomínající náš známy pastinák. Tento kořen je dlouhý kolem 20 cm a někdy může vzdáleně připomínat tvar lidského těla. Což v dávné historii jistě mystikou podporovalo je zázračný účinek. Celá rostlina je obrovská zásobárna aminokyselin, alkaloidů, proteinů. Ženšen obsahu je i vitamíny B1, B2, B6. Také vitamín A a hlavně zinek. Kombinace těchto látek pomáhá zkvalitnit životní pohodu, navrátit ztracený elán, mužům podpořit tvorbu Testosteronu.
wild ženšen
O účincích Ženšenu se ve světě tradují hotové mýty. Mnohdy se mu popisují až zázračné účinky. V minulosti byl sběr kořene Ženšenu a jeho užívání v Číně výsadou pouze panovnické rodiny. Nikdo jiný se k tomuto artiklu pod vysokými tresty nesměl dostat. V každém případě se hovoří v souvislosti s touto rostlinou jen o kladech a pozitivních účincích. Nikde jsem nenašel zmínku, že by užívání této drogy někomu ublížilo, či jej poškodilo.
rostlina ženšenu
V České Republice se setkáte s Ženšenem především ve formě vitamínových doplňků v tabletkách. Pokud se rozhodnete začít s užíváním Ženšenu, neočekávejte v žádném okamžitý efekt. Není to nějaké zázračné povzbuzovadlo. Naopak důležitá je dlouhodobá a pravidelná konzumace.
Pokud začnete v drogériích a lékárnách pokukovat po krabičkách s Ženšenem, zajímejte se ani ne tak o odrůdu, nebo druh rostliny, jako o obsah Ginsenosidů. Právě tato látka je tou kouzelnicí, co dělá Ženšen Ženšenem. Koncentrace Ginsenosidů v tabletkách by měla být tím určujícím faktorem ve vašem rozhodnutí. Ostatní prvky a vitamíny, které v tabletách výrobce si můžete doplnit i jiným způsobem. Ženšen ale ničím nenahradíš.