Není ani pochyb o tom, že společenský život na vesnici a ve městě se značně liší. Zatímco ve městech je slovo nuda už téměř vymřelý termín, na vsi se stále ještě skloňuje ve všech pádech. Přesto si nelze nevšimnout, že i menší územní celky se snaží na tomto poli vést lépe.
podzimní krajina
Důvodů proč už dnes život na vesnici nevypadá tak jako například za první republiky je hned několik, ale za hlavní dva se považuje to, že lidé přestali hospodařit a museli tím pádem shánět jiný způsob obživy než je zemědělství a to často mimo své bydliště a druhým důvodem je globalizace. Ne že by internet doslova mohl za úpadek kulturního života obcí, ale může za lenost zdejších obyvatel, které už nenutí vůbec nic k tomu, aby vyšli na náves a zajímali se o život kolem sebe. Dnes máme TV, kde nám to všechno řeknou nebo nám to napíšou na síti.
Na obhajobu zdejších obyvatel nutno říct, že je náročné ráno brzy vstát, odjet, často velmi daleko, za prací, tam celý den předvádět excelentní výkony, pak jet dlouho domů, postarat se rodinu a ještě jít vířit na ves a vytvářet kulturu. A přes to všechno je báječné pozorovat, jak se na české rynky vrací jarmarky a trhy a do ulic masopustní průvody. Přes léto téměř v každé druhé vesničce funguje letní kino a dokonce i místní spolky se činí, aby bylo o zábavu postaráno. Fotbalisté se snaží každý víkend do posledního hvizdu urvat tři body, hasiči pilně cvičí, aby na okrskové soutěži zaběhli co nejlepší čas, a ochotníci stále dokola zkouší nové a nové hry.
To že se život na vesnici za posledních sto let změnil o 360 stupňů, je fakt, který ani nezměníme, ani nezpomalíme, ani nezakážeme. Život se mění a my se musíme přizpůsobit, jen bychom neměli dopustit, aby se z našich krásných vesnic stala jen města duchů, kam se jezdíme vyspat po té, co si ve městě odpracujeme to svoje.
ruce a nohy v kruhu
Tento přístup, tím myslím, že si každý hrabeme na svém písečku, neprospívá ani naším vesnicím a městům a ani nám a našim dětem. Máme poslední možnost se od našich rodičů a prarodičů naučit tyto krásné tradice a užívat si život, nepropásněme ji!!!