Jako první bysme se měli zaměřit natrávník je důležité vyčistit ho od listí popadaných větviček a odumřelé suché trávy. Aby byl trávník hustý a krásně zelený je nutné ho pohnojit a provzdušnit. Provzdušňování se provádí speciálními rycími vidlemi, válcem s jehlicemi nebo motorovými aerifikátory.  Důležité je také hnojení hned na počátku vegetačního období tedy z jara. Nejprve trávník posekejte a poté ho při zatažené obloze pohnojte. Není dobré hnojit při slunečném počasí, jelikož by hnojivo v kombinaci se slunečnými paprsky mohlo trávník spálit. Po pohnojení by měla následovat důkladná zálivka. Další hnojení provádíme v květnu až červnu.
jarní květiny
Důležité je také prořezávání ovocných stromů jako první bysme měli věnovat pozornost vinné révě. Pokud se prořeže moc pozdě roní vodu z čerstvých ran. Dobré proto je začít s prořezáváním už v únoru. Dalšími stromy jsou především jádroviny třešně a višně. Také by se měl dokončit řez meruněk a broskví ale také bychom neměli zapomínat na stromkové angrešty a rybíz.
Velkou roli hraje i prořezávání růží. Vystříháme namrzlé nemocné a suché výhony. Jaro je velmi vhodné pro výsadbu nových růží doporučuje se sázení s kořenovým balem.
Jarní období je vhodné na založení trvalkového záhonu půdu prokypříme do hloubky odstraníme plevel a přidáme prosetý kompost společně s hnojivem. Do trvalkového záhonu můžeme zakomponovat i kultivar růže nebo okrasné keře kvetoucí v létě. Později můžeme vysázet okrasné trávy, kapraďorosty a dvouleté květiny, jako jsou například sedmikrásky macešky a pomněnky.
údržba trávníku
Postaráme se i o živé ploty. Na jaře se příroda probouzí a veškerou nahromaděnou sílu vrhá do růstu. Mohutný růst ustává až v červnu, a to je ten nejlepší čas živí plot ostříhat. Pokud vás ale svrbí nůžky v kapse už na začátku jara tak ho ostříhejte. Na pár měsíců vás to uspokojí a v létě ho ostříháte znova.