Pod pojmem Urban exploration (zkráceně urbex) si můžeme představit prozkoumávání všech možných objektů, jako jsou například města, továrny, staré domy či jiné stavby, které vznikly pomocí lidské činnosti. Jedná se o objekty, které nebývají snadno přístupné, takže v tomto případě zapomeňte na muzea či jiné veřejné instituce. Ve většině případů se jedná nebezpečnou a nelegální činnost, při které jsou průzkumní nuceni čelit přelézaní plotů, nestabilním budovám a dalším nástrahám. Na místě je mohou překvapit bezpečnostní kamery či ochranka, jelikož budovy často patří soukromým majitelům. Tento článek je pouze informativní a nemá k nelegální činnosti navádět.

opuštěný dům

Proč se lidé věnují této aktivitě?

Důvodů k vykonávání této činnosti je mnoho a každého motivuje něco jiného. Někoho láká atmosféra těchto tajemných míst, někoho zase zajímá architektura a infrastruktura, jiný člověk navštěvuje daná místa kvůli výhledu, další zase kvůli interesantnímu prostředí k fotografování či natáčení videí a někdo to holt dělá kvůli adrenalinu a pocitu porušování něčeho zakázaného.

Při této aktivitě lidé dodržují jedno nepsané pravidlo a to:

Neodnášej nic než fotky, nenechávej nic než stopy.

Místa vhodná k urbexu se snaží lidé praktikující tuto činnost tajit či šířit jen minimálně. Činí tak zejména z toho důvodu, že čím více lidí bude o dané lokalitě vědět, tím větší šance je, že to povede k poškození či destrukci daného objektu.

strašidelná místnost

Jaký typ lokality je nejnavštěvovanější?

 Nejnavštěvovanějšími místy jsou různá staveniště, ruiny, kanalizace a tunely, komíny, doly, staré domy a zříceniny. V zahraničí jsou oblíbené staré nemocnice či psychiatrické kliniky. V případě konání této aktivity, je potřeba brát v potaz, že je se jedná o mimořádně nebezpečnou a nelegální činnost. Zejména ve starých dolech či budovách hrozí narušení statiky tohoto objektu a v tomto případě jde skutečně o život. Nebezpečné jsou i různá objevování starých jeřábů či výškových budov na staveništích. O nelegální činnost se jedná v případě, pokud pozemek patří soukromému majiteli a vniknutím na něj se dopouštíte trestného činu. Majitel je tedy oprávněn kontaktovat Policii ČR a následně tuto situaci s jejich pomocí řešit. Mějte proto prosím na paměti, že pokud se hodláte do této aktivity pustit, tak jen a pouze na vlastní nebezpečí!