Snad každému je jasné, že automobily nejsou k životnímu prostředí zrovna příznivé. V dnešní době pak jejich počet dosahuje takřka kritické hranice. Není tedy divu, že se s tím vlády jednotlivých států snaží nějakým způsobem bojovat, dříve než budou škody příliš velké. Jedním z hlavních způsobů je pak propagace takzvaných elektromobilů, tedy automobilů, které mají elektrický motor namísto spalovacího. Ty totiž vypouští mnohem méně emisí a díky nim tedy dýcháme čistější vzduch. To však naráží na odpor mnoha lidí, kteří elektrické automobily považují za mnohem horší než ty klasické. A je pravdou, že podobně jako ostatní vynálezy i ony mají své nevýhody. A je rozhodně dobré o nich vědět, než je nadšeně přijmeme.

 

klasický automobil na silnici

 

Tou první je poměrně nízký dojezd na jedno nabití, především ve srovnání s klasickým autem. To samozřejmě může vyřešit hustší síť dobíjecích stanic, avšak při dlouhých cestách se nikomu rozhodně nebude chtít každou chvíli kvůli dobíjení zastavovat. Nehledě na fakt, že díky vysokým cenám elektřiny to nebude ani nejlevnější. Cena je pak dalším problémem. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně náročnější technologii, je cena elektromobilu vyšší. Navíc není na trhu ani zdaleka takový počet ojetin, u kterých jsou částky přeci jen podstatně nižší.

 

dobíjení elektromobilu

 

Opomenout nelze ani fakt, že jsou potřeba pravidelné kontroly baterií, a ty jsou také poměrně drahé. Stejně tak tomu je, pokud se některá část rozbije či porouchá a bude nutné ji vyměnit. I zde si musíme připravit poměrně velkou částku peněz. V neposlední řadě je zde také fakt, že ačkoliv vozy samy jsou ekologické, jejich výroba už nikoliv. Je tedy otázkou, co více zatěžuje životní prostředí. Toto vše by měl vědět každý, kdo má o tento typ osobního automobilu zájem. Ušetří si tak nepříjemné překvapení, které by jej v budoucnu čekalo. Jistě, elektromobily se v budoucnu nejspíše značně rozšíří. Než se tak však stane, je potřeba ještě vychytat mnoho much.